טיפול קבוצתי

קבוצות תמיכה

קבוצות תמיכה הינן ארגונים של אנשים אשר חולקים הפרעות או קשיים דומים כגון דיכאון, חרדה ועוד. חברי הקבוצה נפגשים על מנת לדבר על חוויותיהם, לחלוק רעיונות ולספק תמיכה רגשית אחד לשני. בדרך כלל, קבוצות תמיכה מונחות על ידי איש מקצוע בעל הכשרה מתאימה להנחיית קבוצות (פסיכולוג, עובד סוציאלי, אחות, פסיכיאטר וכדומה). אך בניגוד לקבוצות תמיכה רשמיות, קבוצות תמיכה של "עזרה עצמית" לרוב אינן מונחות על ידי איש מקצוע, ועם זאת עדיין יכולות להועיל בהתמודדויות שונות.

היתרונות שבקבוצות תמיכה

ככל הנראה, היתרון הגדול ביותר של קבוצות תמיכה הוא ההבנה של המטופל כי הוא אינו לבד בהתמודדותו, ושישנם אנשים עם בעיות דומות. לעתים קרובות דבר זה כשלעצמו יוצר תחושת הקלה גדולה.

השתתפות בקבוצת תמיכה יכול גם לסייע בפיתוח מיומנויות תקשורת עם אחרים. בנוסף, חברי הקבוצה יכולים לתמוך אחד בשני, ואף להציע פתרונות שונים להתמודדות עם בעיה מסויימת.

לרוב, כשמצטרפים לטיפול קבוצתי, מרגישים תחילה אי נוחות מסויימת, כשמתבקשים לחלוק את קשיים שונים עם אנשים זרים. למרות זאת, העובדה שהאחרים בקבוצה מתמודדים עם בעיות דומות, יכולה במהרה לסייע למשתתפים להיפתח ולשוחח על רגשותיהם. יחד עם זאת, חשוב ליצור חוקים לקבוצה, וביניהם להתחייב כי כל מה שמתרחש בקבוצה צריך להישמר בסודיות.

מה לצפות מקבוצת התמיכה?

קבוצות תמיכה יכולות להיות שונות, אך המבנה הבסיסי הוא קבוצה של עד כ-10 אנשים, אשר נפגשים באופן קבוע, לשעה או שעתיים בשבוע, על מנת לשוחח על חוויותיהם ולספק תמיכה הדדית. שלא כמו בטיפול קבוצתי מקצועי, קבוצה ל"עזרה עצמית" מונחית לרוב על ידי אחד מחברי הקבוצה, אשר לו מיומנות ליצירת שיח קבוצתי פורה.

האם אני מועמד מתאים לקבוצת תמיכה?

קבוצות תמיכה יכולות לסייע לכל אחד אשר נזקק לתמיכה רגשית בשל בעיה ספציפית כגון חרדה, התמכרות, או דיכאון, וזאת במיוחד עבור אנשים המרגישים מבודדים או חשים שאנשים אחרים בחייהם אינם מבינים את ההתמודדויות והקשיים אותם הם חווים.

בתי חולים או מרכזים קהילתיים עשויים לספק קבוצות תמיכה מונחות על ידי איש מקצוע, עבור סוגים מסויימים של בעיות, כגון אבל על אדם אהוב, או התמודדות עם מחלה קשה. יש לזכור כי קבוצות תמיכה של "עזרה עצמית" הן אינן תחליף לטיפול מקצועי. כמו כן הקבוצות יכולות להתמקד בנושא מסויים כגון התמודדות עם דיכאון או חרדה, וגם יכולות להתמקד בנושא רחב יותר כגון התמודדות עם טראומה, מחלה פסיכיאטרית או מחלה כרונית אחרת.

דילוג לתוכן