מה זה היתוך מחשבה-פעולה (Thought-Action Fusion)?

 

מה זה היתוך מחשבה-פעולה (Thought-Action Fusion)?

 
מיזוג מחשבה-פעולה, Thought-Action Fusion, הוא מצב בו אדם מייחס את אותו המשקל לחשיבה על פעולה ולעשיית הפעולה.
למרות שתופעה זו אופיינית ללוקים בהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD), אין היא נלווית לה בהכרח, אך במקרים בהם היא כן צועדת עמה יד ביד, הלוקה בהפרעה עשוי לחוש שהוא קבור תחת משקולת עצמה של פחדים. אאוץ׳.
 
 
דמיינו, למשל, שחולפת לכם בראש המחשבה לתקוף אדם פיזית. מי שחווה היתוך מחשבה-פעולה עשוי להאמין שעצם המחשבה לפגוע באותו אדם היא בלתי-מוסרית בדיוק באותה המידה כמו לפגוע בו בפועל.
הדבר מוליד, בתורו, תחושות של חוסר-מוסריות ואשמה, על אף שמדובר במחשבות בלבד. במקרים חמורים יותר האדם עשוי להאמין שהמחשבה על אודות אירוע לא רצוי מגבירה את הסיכוי להתרחשותו, ולעתים אף שמעצם המחשבה על אירוע – אותו אירוע יתרחש, ללא כל שליטה של האדם במעשיו. למשל, המחשבה לצרוח גסויות בחדר הומה אדם עלולה להוביל את מי שחווה היתוך מחשבה-פעולה לעשות את הדבר בפועל, בניגוד לרצונו.
 
מיזוג מחשבה-פעולה נפוץ במיוחד בקרב הלוקים ב-OCD מסוג אובססיביות טהורה, או Pure O, סוג של OCD אשר במסגרתו האדם אינו לוקה בפן הקומפולסיבי של ההפרעה, אלא מתמודד עם המחשבות, הדימויים והתחושות של האובססיה בלבד. ״הכל נשאר בראש״.
מסוכן? לעתים כן.
 
מיזוג מחשבה-פעולה עשוי לגרום להדחקה ולדיכוי של מחשבות לא רצויות, וממחקרים עולה שהדבר עלול דווקא להגביר את הסימפטומים של ההפרעה האובססיבית-קומפולסיבית, בייחוד בקרבם של אלה המפתחים אובססיה וקבעון ביחס למחשבות ה״אסורות״.
מחקרים בני-זמננו הבוחנים את השפעת מיזוג הפעולה-מחשבה על הפרעות חרדה אחרות, העלו שהתופעה נוטה להיות נוכחת גם בהן, בעיקר בהפרעת חרדה מוכללת (GAD). ואולם החדשות הטובות הן שמחקרים אחרים הוכיחו שתופעת מיזוג הפעולה-מחשבה מגיבה לטיפול, ועל כן רצוי מאוד לאבחנה.
 
טיפולים פסיכולוגיים קוגניטיביים-התנהגותיים רבים מתייחסים אל מיזוג מחשבה-פעולה כרכיב מפתח בתהליך הטיפול ב-OCD, המתרכז בדרך כלל בטיפול בחשיפה ובקשיבות (Mindfulness). הפסיכיאטריה יודעת להתמודד בהצלחה עם מיזוג מחשבה-פעולה באמצעות דרכים של עימות המטופל עם המחשבות הטורדניות, באופן שבו הוא לומד להתמודד עמן ולהפסיק להדחיקן.
 
העיקר בלי פאניקה…
 
 
מקור:
 

https://www.verywellmind.com/thought-action-fusion-2510534

 

מאת

איתן טמיר

איתן טמיר, בעל תואר שני בפסיכולוגיה ומנהל מכון טמיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן