פסיכותרפיה בינאישית של קלרמן

פסיכותרפיה בין אישית של קלרמן (IPT), היא סוג של פסיכותרפיה קצרת מועד המבוססת על חקירה לא ישירה של מערכות יחסים חברתיות. לרוב, מסתכלים על הסימפטומים כתוצאה של בעיות במערכות יחסים בין אישיות, ולכן הפוקוס של הטיפול הוא על מערכת היחסים הטיפולית.

קלרמן מטפל במגוון רחב של מטופלים, ויש לו טכניקה מותאמת במיוחד לאנשים הסובלים מדיכאון. מודל הIPT לדיכאון מבוסס על הרעיון שדיכאון (וצורות נוספות של פסיכופתולוגיה) קשורים לקשיים במערכות יחסים חברתיות. הראיון הראשוני יתמקד תמיד בחקירה של קשיים שכאלו בחייו של המטופל כגון: אובדנים של מערכות יחסים, קשיים ביצירת מערכות יחסים אינטימיות, ירידה בתפקוד חברתי בבית או בעבודה, ובעיות בחיי הנישואים.

שתי המטרות העיקריות של טיפול זה הינן הפחתת הסימפטומים והעלאת הערך העצמי. בפגישות הראשונות, יעריך המטפל את מערכות היחסים החברתיות הנוכחיות של המטופל.

מוקד הטיפול הוא בהווה, כשההתערבויות העיקריות כוללות פתירת בעיות, תמיכה רגשית, הבהרה של רגשות וחיזוק יכולות התקשורת. בשיטה לא משתמשים בפרשנות של העברה וכל דיון על אירועי חיים מוקדמים שומר על מיקוד בהווה. מטפל בשיטת IPT ינסה להבהיר את רגשות המטופל, להעניק תמיכה ולפתח יכולות תקשורת טובות יותר.

השיטה חינוכית יותר מאשר פרשנית. המטופל מקבל סיוע בזיהוי וקבלת רגשותיו. המטפל מלמד את המטופל דרכי תקשורת יעילות יותר, כשלבסוף, תיתכן התמקדות במערכת היחסים של המטפל-מטופל, אך רק בהקשר לשיח בנושא מערכות היחסים של המטופל מחוץ לחדר הטיפולים.

מקור – http://masterpsicoterapia.com/wp-content/uploads/2014/04/Documento-8.pdf

מאת

איתן טמיר

איתן טמיר, בעל תואר שני בפסיכולוגיה ומנהל מכון טמיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן