פרוביוטיקה מקלה על תסמינים של דיכאון: מחקר

מחקרים חדשים מגלים השפעה חיובית של צריכת פרוביוטיקה על מצב רוח

מחקר חדש מלמד כי פרוביוטיקה ופרביוטיקה משפיעים באופן חיובי על תסמינים של חרדה ודיכאון, אפילו במצבים של דיכאון חמור.

איתן טמיר

איך זה?

חלק ניכר מהסרוטונין שגופנו מייצר מיוצר במערכת העיכול והמוצרים העשירים בפרוביוטיקה ופרוביוטיקה מסייעים לפעילות תקינה של המעי.

מזון שמורכב מחיידקים מהסוג שעוזר לעיכול, כגון פרוביוטיקה או חיידקים התומכים בבקטריות אלו, הנקראים פרביוטיקה עשויים לעזור לא רק למערכת העיכול, אלא גם למצבי רוח.
משפחת תרופה מוכרת ומרכזית להפרעות מצב רוח היא ה־SSRI – תרופות שמעכבות את הספיגה החוזרת של סרוטונין בסינפסות ובכך מגבירות את השפעתו של הנוירוטרנסמיטור ומיטיבה את מצב הרוח.

במחקרים המדוברים, ניתן לראות כי גם מוצרים המכילים פרוביוטיקה ופרביוטיקה יכולים להגביר את הסרוטונין במידת מה.

בין אם אתה חש אתגר רגשי ובין אם לא, צריכה גבוהה של מזון שנחשב ידידותי למעיים עשוי להוות יתרון בריאותי, כולל ויסות סוכר בדם והפחתה של דלקתיות.

על אף שישנם תוספי תזונה רבים אשר מציעים פרוביוטיקה ופרביוטיקה, תזונאיות מקצועיות ממליצות לנסות להשיג פרוביוטיקה ופרה־ביוטיקה ממזונות, לפני שבוחרים לצרוך תוספי תזונה. זאת, משום שבמזון ניתן להשיג יתרונות תזונתיים נוספים, כמו ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים, אשר תורמים גם הם לבריאות המעיים.

אז מה עכשיו?

אם אתה מתמודד עם אתגרים הקשורים לתחום של בריאות נפשית וחווה תסמיני חרדה או דיכאון, רצוי שתפנה למטפל שלך או לרופא/ת המשפחה, על מנת לקבל הפניות מתאימות. ייתכן שתוכל לקבל טיפול ולהגיע לפגישות בריאות עם מטפל או יועץ.
כפי שראינו כאן, בעוד שטיפולים אלטרנטיביים, כמו פרוביוטיקה ופרביוטיקה הם די מבטיחים, עדיין לא נמצאו עדויות מספקות שמצדיקות שכדאי להשתמש בהם במקום נטילת תרופות.
בנוסף, זה עלול להיות מסוכן, ולכן אסור להשתמש לבד בלי הדרכה וליווי רפואית.

מאת

איתן טמיר

איתן טמיר, בעל תואר שני בפסיכולוגיה ומנהל מכון טמיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן